top of page

Aké sú role vizážitiek a kozmetičiek?

Vo svete krásy je viacero možností uplatnenia, od zamerania na nechty, cez tvár, až po vlasy. Každá z nich je o niečom úplne inom a vyžaduje rozlišné zručnosti. V súčastnosti si často ľudia ešte stále myslia, že vizážistka = kozmetička. Medzi týmito profesiami však existuje niekoľko kľúčových rozdielov. Majú úplne inú rolu, popis práce, kvalifikáciu aj pracovné príležitosti. Aj keď sa prekrývajú v tom, že sa zameriavajú na krásu tváre, sú to úplne odlišné oblasti kariéry.


Vizážistky

  • Popis práce:

Vizážistky používajú make-up na zmenu, alebo vylepšenie tváre klientky. Poznajú typológie tváre, druhy make-upu, techniky a štýly líčenia a ďalšie špecifiká tejto práce na dočasnú zmenu vzhľadu tváre. Sú zamerané skôr na výtvarne umenie aplikované na tvárach klientiek. Táto práca vyžaduje okrem základných znalostí aj kreativitu, čo pri práci kozmetičky nie je potrebné. Vizážistky sa môžu venovať aj poradenstvu, ale nemôžu zasahovať do štruktúry pokožky klientky, robiť kozmetické úkony, nemôžu napr. lepiť 3D mihalnice (na to potrebujú kvalifikáciu ako kozmetička).

  • Uplatnenie:

Môžu sa venovať špecifickým druhom make-upu, ako sú napr. svadby, plesy, fotografovanie, film a ďalšie. Platy profesionálnej vizážistky závisia od školení, ktoré absolvovala, od jej skúseností, zručností ale spravidla sú vyššie v módnom, televíznom a filmovom priemysle. Kariérne možnosti sa líšia od dlhodobých pracovných miest s pravidelným platom a výhodami, cez pôsobenie na voľnej nohe až po jednorázové, alebo krátkodobé projekty.

  • Vzdelanie:

Na podnikanie ako vizážistka nie je potrebné absolvovať akreditovaný kurz, nakoľko vizážistika je voľná živnosť.


Kozmetičky

  • Popis práce:

Kozmetičky ponúkajú služby starostlivosti o pleť. Zameriavajú sa hlavne na pleť a procedúry ako sú hĺbkové čistenie, zosvetľovanie pigmentových škvŕn, boj s vráskami a pod. Sú zamerané na kvalitu pleti a úpravy tváre, ako napr. tvarovanie obočia, lepenie permanentných mihalníc a iné. Nemusia poskytovať vôbec služby líčenia.

  • Uplatnenie:

Mnoho kozmetičiek pracuje v kúpeľoch, hoteloch, alebo salónoch, kde ponúkajú relaxačné procedúry. Kozmetička môže, ale zároveň tiež vôbec nemusí mať k vizážistike žiaden vzťah a dokonca nemusí vôbec ani vedieť robiť make-up.

  • Vzdelanie:

Kozmetika je remeselná živnosť a od kozmetičiek sa vyžaduje školenie, ktoré dosahuje regulovanú úroveň.


Rozdiel medzi vizážistikou a kozmetikou spočíva hlavne v ich zameraní a prístupe k tvári a pleti. Online kurzy make-upu vám umožnia objaviť svoj umelecký potenciál vo vizážistike a rozšíriť vaše zručnosti a ponuku služieb pokiaľ sa venujete kozmetike. Tieto kurzy vám poskytnú komplexné vzdelávani a umožnia vám potrebný rozvoj v oblasti krásy.


Comments


bottom of page