VIZÁŽISTKA VS. KOZMETIČKA

01.06.2022

Medzi týmito profesiami existuje niekoľko kľúčových rozdielov, od popisu práce po udelenie certifikátov a pracovné príležitosti. Mnoho ľudí považuje vizážistky a kozmetičky ako profesionálov, ktorí vykonávajú rovnakú prácu. Aj keď sa v niečom prekrývajú, sú to veľmi odlišné kariéry s vlastnými požiadavkami na odbornú prípravu a oblasťami špecializácie.


PROFESIONÁLNE VIZÁŽISTKY

Používajú make-up na zmenu, alebo vylepšenie tváre svojho klienta. Vizážisti pracujú navonok a používajú rôzne typy kozmetiky na dočasnú zmenu vzhľadu tváre. Môžu pracovať v rôznych prostrediach, ako sú svadby, plesy, fotografovanie, film a ďalšie. Platy profesionálneho vizážistu závisia od školenia a skúseností, ale spravidla sú vyššie v módnom, televíznom a filmovom priemysle.

Vizážistka (make-up artist) je zameraná iba na skrášľovanie tváre dekoratívnou kozmetikou, existuje veľa oblastí pôsobenia. Kariérne možnosti sa líšia od dlhodobých pracovných miest s pravidelným platom a výhodami, cez pôsobenie na voľnej nohe až po jednorázové, alebo krátkodobé projekty.

KOZMETIČKY

Ponúkajú služby starostlivosti o pleť. Menia celkovú krásu klienta vrátane vzhľadu tváre. Mnoho kozmetičiek pracuje v kúpeľoch, salónoch a iných zdravotníckych službách, kde ponúkajú relaxačné procedúry. Od kozmetikov sa vyžaduje školenie, ktoré dosahuje regulovanú úroveň. Tieto programy majú tendenciu byť drahšie ako školenie umeleckých umení.

Kozmetička sa zameriava hlavne na pleť, hĺbkové čistenie, zosvetľovanie pigmentových škvŕn, boj s vráskami a pod. Kozmetička môže, ale tiež vôbec nemusí mať k vizážistike žiaden vzťah a ani vedieť robiť make-up.