ČO VLASTNE ROBÍ PROFESIONÁLNA VIZÁŽISTKA

01.12.2022

Profesionálni vizážisti sú zodpovední za vytváranie jedinečných inšpirujúcich vzhľadov a vytváraní dôvery u klientov. 

Kreativita je jednou z hlavných premenných vo všetkých profesiách maskérstva. Každý individuálny vzhľad má svoj účel a úlohou vizážistu je dosiahnuť požadovaný efekt pomocou make-upu. Vizážisti dočasne menia vzhľad svojich klientov, aby dosiahli požadovaný výsledok a spolupracujú so žiadosťami klienta o vytvorenie nového vzhľadu. Mnoho vizážistov rozširuje svoje služby aj o kaderníctvo, módny štýl a starostlivosť o pleť. Tie si vyžadujú ďalšie školenie alebo certifikáty, ale každá získaná zručnosť zvýšuje potom zárobok! Je možné sa špecializovať na mnoho oblastí, ale budovanie základných zručností v oblasti vizážistiky je kľúčom k tomu, aby ste sa stali uznávanou vizážistkou.

Vizážistka sa môže špecializovať na jednu alebo viac oblastí, pretože v rámci maskérskeho priemyslu existujú rôzne oblasti, z ktorých všetky majú rôzne aplikácie a techniky. Každá špecializácia má inú cestu.

Ako vizážistka sa môžete :

  • zamestnať v salóne krásy a pôsobiť ako vizážistka osobnej klientely pre denné a večerné líčenie (líčenie do práce, večerný make-up na ples, stužkovú, oslavu).

  • zamestnať sa v svadobnom salóne a pôsobiť v oblasti svadobného make-upu (najžiadanejší typ líčenia), práca s nevestami je obohacujúca a zároveň náročná. Líčeniu predchádzajú aj skúšky make-upu okrem líčenia svadobného dňa. Práca zvyčajne zahŕňa cestovanie za nevestou a niekedy aj líčenie družičiek a ostatných členov domácnosti. Líčenie sa často objednáva cez svadobné salóny.

  • pracovať pre make-up značku na trvalý pracovný pomer, polovičný úväzok alebo brigádnicky, táto práca zahŕňa okrem líčenia a poradenstva zákazníkom zvyčajne aj predaj dekoratívnej kozmetiky, podľa pozície aj vedenie skupiny, a manažérsku náplň práce.

  • venovať sa poradenstvu v líčení a spolupracovať s make-up značkou.

  • pracovať v rámci foto make-upu s fotografmi, v časopisoch, reklamných agentúrach, vytvárať printové média, katalógy, plagáty, bilboardy, publikácie a pod. Umelci, ktorí pracujú v redakčnej alebo tlačovej reklamnej oblasti pracujú veľa s modelkami, fotografmi, stylistami a editormi. Pracuje sa v štúdiách, ale aj na iných niekedy aj veľmi nezvyčajných miestach.

  • pracovať v rámci video make-upu v televízii, či televíznych reklamách, umelci niekedy pracujú roky na jednej televíznej show. Kariéra vo všeobecnosti začína s asistenciou na tejto pozícií v danom odbore. Video make-up zahŕňa aj prácu vo filme, ktorá môže trvať pár dní alebo niekoľko mesiacov, niekedy na viacerých miestach. Pôsobenie vo filmovej produkcii predstavuje priemysel, kde je ťažšie preniknúť, ale nie nemožné. Do tejto kategórie spadajú aj hudobné klipy a videá. Hudobné videá sú často natočené veľmi rýchlo a vyžadujú flexibilitu, spontánnosť a jednoduchý make-up.

  • ak vás láka prehliadkové mólo, móda, fashion a rýchlo sa meniaci hektický svet, môžete spolupracovať v rámci prehliadkového make-upu s módnymi značkami, návrhármi, táto oblasť zahŕňa spoluprácu s dizajnérmi a modelkami.

  • byť na voľnej nohe a vytvoriť si vlastné podnikanie v akejkoľvek oblasti sa rozhodnete pôsobiť. Vizážisti sú v prvom rade umelci, ale z veľkej časti vlastný manažéri. Váš úspech bude záležať úplne na vás, na vašom sebavedomí, kreativite, šikovnosti, budete musieť nájsť spôsoby, ako získať skúsenosti, vytvoriť obchodný systém, prilákať a udržať klientov, rozvíjať a udržiavať podnikanie efektívne a stále aktuálne.

Vaša aplikácia líčenia môže byť viac alebo menej zložitá v závislosti od potrieb klienta a špecializácie líčenia. Väčšina vizážistov pracuje v energickom a rýchlo sa rozvíjajúcom prostredí, takže fyzická vytrvalosť je tiež dôležitým aspektom kariéry vizážistov.


Viete ako vizážistka zarobiť? Rozhodne áno ! A naviac vďaka riadnemu školeniu a skúsenostiam v odbore má váš plat profesionálneho vizážistu potenciál neustále sa zvyšovať.